Sultanveli Arı Ürünleri

kurumsal

Ballı Bilgiler

* Bir kilo bal için 40.000 arı 6 milyon çiçeği dolaşıyor.
 
* Dünyanın en hızlı bilgisayarları saniyede 16 milyar aritmetik işlem yapabiliyor. Bal arısı aynı sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yapma kapasitesine sahip. 
 
* Balarıları bir peteği doldurabilmek için 100 milyon çiçeğin nektarını toplayabiliyor ve 100 bin kilometre boyunca kanat çırpabiliyor. 
 
* Balarısının beyni, günümüzde üretilen en verimli bilgisayardan 100 milyon kat daha üstün. 
 
* Uçan bir arının her kilometrede, enerji için yarım miligram (gramın 2000’de biri) bala ihtiyacı bulunuyor. Dolayısıyla bir arı bir litre balla, 25 km hızla ve saniyede 200-250 defa kanat çırparak 3.000.000 km. kat edebiliyor. 
 
* Bir koloninin bir kilogram bal üretebilmesi için dünyanın etrafını 6 kez dolaşmasına eşdeğer bir uçuş yapması gerekiyor.
 
* Tek bir balarısının dünyanın çevresini 1 kez dönmesi için yaklaşık 25 kilogram bala ihtiyacı var.  
* Arı, vücut ağırlığının 330 katı yük taşıyabiliyor.
 
* Kraliçe arının bir günde yumurtladığı yumurta ağırlığı, kendi ağırlığının 20 katına erişebiliyor.
 
* Her bir petek gözünün derinliği 12 milimetre. Duvarlarının kalınlığı ise milimetrenin 20’de biri kadar. Buna karşın bal ile doldurulduğunda petek hiçbir zarar görmüyor. Bunun nedeni peteğe en yüksek dayanıklılık özelliğini kazandıran altıgen yapısı. Bu nedenle bir petek diliminde kilolarca bal taşınabiliyor. 
 
* Şüphesiz ki bilim insanlarının arılarla ilgili keşfettikleri bilgiler bu kadarla sınırlı değildir. Arılar daha birçok mükemmel sisteme, akılcı davranışlara, hesaplama, planlama, inşa etme gibi yeteneklere sahip olup; bilimin bunları keşfetmesini ve şifalı ürünlerinden insanlığın optimum oranda faydalanmasını bekliyor.
 
Sultanveli Arı Ürünleri; Çam Balı, Çiçek Balı, Organik Kekik Balı, Organik Karabaş Balı, Geven Balı, Hayıt Balı, Sedir Balı, Organik Polen, Organik Arı Sütü, Propolis